Ve dnech 21.–24. října 2021 náš kolega Jiří Sovadina zúčastnil vzdělávacího semináře III. stupně o výuce holocaustu, který organizuje Památník Terezín ve spolupráci s Ministerstvem školství mládeže a tělovýchovy.
Na rozdíl od předchozích tuzemských seminářů se akce konala na místě bývalého koncentračního tábora v severoněmeckém Ravensbrücku.
Vybraní pedagogové z České republiky byli seznámeni s historií a pamětí místa, příběhy obětí a pachatelů, vyslechli odbornou přednášku o vyrovnávání se Německa s nacistickou minulostí, byli obeznámeni se vzdělávací koncepcí a metodickými přístupy památníku k nacistické minulosti.
Součástí semináře byla prezentace vzdělávacích programů a metodických materiálů jednotlivých účastníků. Náš vyslanec připravil nové metodické materiály o osobnosti humanisty Přemysla Pittra, který se po skončení druhé světové války zasloužil o záchranu 810 českých, židovských a německých dětí postižených válkou.
Ženský koncentrační tábor Ravensbrück se nachází 85 km severně od Berlína. Od jeho vzniku v květnu 1939 do osvobození v dubnu 1945 jím prošlo 130 tisíc žen více než dvaceti národnostní téměř z celé Evropy. V dubnu 1941 byl v blízkosti ženského tábora zřízen i tábor mužský, kterým prošlo na 20 000 vězňů. Do Ravensbrücku byly deportovány také odbojářky z protektorátu Čechy a Morava, židovky i ženy z vypálené obce Lidice. V táboře zahynulo 92 000 obětí. Více viz
www.ravensbrueck-sbg.de