Horní menu

Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Základní údaje > Aktuality > Středoškolská konference Rusko v Evropě, Rusko mimo Evropu, Rusko proti Evropě

Středoškolská konference Rusko v Evropě, Rusko mimo Evropu, Rusko proti Evropě



Datum konání:
24.10.2023
Datum ukončení:
25.10.2023

Tradiční akci, v pořadí již 17. studentskou konferenci, jsme letos v prvním dni zahajovali netradičně, v prostorách krásné, nedávno rekonstruované knihovny v sousedství školy. V úvodu hosty přivítala a pozdravila ředitelka gymnázia Jana Huvarová, organizátoři konference Petr Šimíček a Jiří Sovadina poté seznámili účastníky s programem dvoudenní akce. Kromě studentů našeho gymnázia jsme přivítali kolegy a jejich žáky z Jazykového gymnázia Pavla Tigrida, Wichterlova gymnázia, Matičního gymnázia, Biskupského gymnázia a gymnázia v Hrabůvce.

Setkání jsme otevřeli přednáškou prof. RNDr. Vladimíra Baara, CSc. z Ostravské univerzity (Přírodovědecká fakulta, Katedra sociální geografie a regionálního rozvoje), který osvětlil pozici Ruska v dnešním světě v geopolitických souvislostech. Na něj pak po krátké občerstvovací přestávce plynule navázal doc. PhDr. Petr Hlaváček, Ph.D. z Univerzity Karlovy (Filozofická fakulta, ÚSTR) se zamyšlením nad historií ruského rozpínání na západ, našimi vztahy k Rusku v minulosti i přítomnosti a tradičním i současným rusofilstvím části české společnosti. Obě přednášky vyústily ve spontánní debatu s přednášejícími. Po obědě následovala pracovní část konference, workshop Putinova šedá zóna aneb jak komunikovat s obyvateli Ruska, kteří hledají odvahu k občanské neposlušnosti? Ten přichystal a vedl kolega Jiří Hruška z Jazykového gymnázia Pavla Tigrida (ASFAV) a studenti během něj vytvářeli ve skupinách videoklip se vzkazem pro své vrstevníky v Ruské federaci s pomocí mobilního telefonu.

Druhý konferenční den jsme zahájili v Minikině v centru Ostravy projekcí nového dokumentární filmu České televize Váleční reportéři (režie Petr Jančárek), po kterém následovala moderovaná debata se zahraničními zpravodaji ČT Miroslavem Karasem (současným ředitelem ostravského studia ČT) a Andreasem Papadopulosem (současným zahraničním zpravodajem ČT v Polsku). Oba odpovídali na záplavu dotazů z publika k různým tématům, od Putinova Ruska, jeho propagandy a mediálních lží, přes válku na Ukrajině až po specifické podmínky práce reportérů ve válečných oblastech. Po obědě jsme se přesunuli do Galerie PLATO (Bauhaus), kde jsme přivítali posledního z hostů konference, spisovatele, scenáristu, režiséra a hudebníka Martina Ryšavého (FAMU), který účastníkům s pomocí svých fotografií z Ruska objasnil vztah mezi státní politikou a pamětí a oficiální memoriální politiku současné Ruské federace. V úplném závěru Jiří Hruška promítl studentské videoklipy, které vznikly v úterním workshopu.

Reakce účastníků z řad učitelstva dějepraveckého i studentstva byly velmi milé a povzbuzující, proto se již nyní těšíme na příští ročník naší konference!

Konference se konala pod záštitou Mgr. Andrey Hofmanové, Ph.D., náměstkyně primátora statutárního města Ostravy a byla financována z rozpočtu statutárního města Ostravy.