Po několika letech jsme se opět vydali na dvoudenní dějepravnou exkurzi k sousedům do Polska. Naším cílem byl nacistický koncentrační tábor Osvětim a historický Krakov. Po brzkém vstávání a dvouhodinové cestě jsme dojeli do základního tábora Osvětim I., prvního cíle naší cesty. Studenti zaopatřeni sluchátky a výbornou znalostí angličtiny vyrazili v doprovodu dvou průvodců branou s nápisem Arbeit macht frei na téměř dvouhodinovou prohlídku táborových baráků i exteriérů s charakteristickými ostnatými dráty či krematoriem v závěru. Po krátkém přejezdu jsme pokračovali prohlídkou tábora Osvětim II. Březinka, prošli branou, kterou sem kdysi přijížděly tisíce vězňů z okupované Evropy. Prohlédli jsme si dva táborové baráky a podél rampy, na které probíhaly selekce, jsme se vydali ve skupinkách až k ruinám krematorií a plynových komor. Jeden z našich studentů u pomníku obětem nacistického vraždění položil věneček svému pradědečkovi, který byl do tábora za války zavlečen z Ostravy v protektorátu a věznění nepřežil. Další zastávkou prvního dne naší cesty bylo františkánské centrum sv. Maxmiliána Kolbeho v nedalekých Harmęžích. Zde se v podzemí kostela nachází unikátní výstava děl Mariana Kołodzieje, osvětimského vězně č. 432. Marian Kołodziej dlouho mlčel o době strávené v koncentračním táboře, až více než padesát let po skončení války se rozhodl promluvit. Místo slov zvolil obrazy, které sugestivně líčí peklo tábora v době jeho válečné existence. V polštině nás provázel otec Marek, který zasazoval osud malíře do kontextu polské zbožnosti a tíživou atmosféru tu a tam odlehčoval laskavým humorem. Po téměř dvouhodinové cestě nás autobus dovezl do centra Krakova, kde jsme v ulici sv. Tomáše rychle a jistě objevili náš hostel Mohito, ubytovali se a vyrazili na společný podvečerní špacír přes Rynek Glowny (největší středověké náměstí v Evropě!), starým městem vzhůru na Wawel. Na tomto vrchu se nachází královský hrad a katedrála, unikátní komplex budov, směsice architektonických stylů a nekropole polských panovníků. Pak jsme se spustili zase dolů do města a kolem historických budov Jagellonské Univerzity jsme se vrátili na hlavní náměstí. Po večeři následoval zasloužený odpočinek v hostelu a spřádání plánů na další den.
Druhého dne ráno jsme vyrazili společně pěšky do židovské čtvrti Kazimierz, kde jsme mohli během dopoledne obdivovat unikátně dochované synagogy, židovské hřbitovy a současnou iluzi předválečného Krakova, kterou nabízejí rozličné krámky, obchůdky a restaurace s hebrejskými nápisy. Po historické řeči vztahující se k těmto místům následovalo individuální volno, během kterého studenti dle své volby procházeli zajímavá muzea či galerie z nabídky, kterou jim spolu s mapkou připravili jejich učitelé. Odpoledne jsme se všichni sešli tradičně u pomníku romantického básníka Mickiewicze, pokochali se street dancerskou show mladých krakovských tanečníků, nalodili se do busu v jedné z přilehlých ulic a vyrazili zpět via Ostrava.
Poděkování patří všem účastníkům za zájem a sympatické vystupování, řidiči Liborovi za bezpečnou jízdu a edukátorům za erudovaný a přátelský doprovod.