V úterý 22. října jsme slavnostně zahájili již 18. studentskou středoškolskou konferenci, tentokráte na téma železniční. Zúčastnilo se jí padesát studentů a učitelů z pěti ostravských gymnázií. Konferenci, která je dlouhodobě stěžejní aktivitou našeho programu v rámce sítě škol ASPnet UNESCO, pozdravil v úvodu náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jan Veřmiřovský, organizátoři Jiří Sovadina a Petr Šimíček pozdravili účastníky, představili program a konference mohla vyjet ze stanice KNIHOVNA v sousedství gymnázia na dvoudenní jízdu.
Úvod do tématu v širším dějinném kontextu přednesl doc. PhDr. Petr Popelka, Ph.D. z Ostravské univerzity, který se věnoval železnici jako symbolu modernity 19. století. Po dlouhé debatě v závěru následovala přestávka na občerstvení a pak přišel čas Mgr. Martina Strakoše z ostravského pracoviště Národního památkového ústavu, který velmi sugestivně a vášnivě popisoval, jak železnice a koleje proměnily kraj na soutoku Odry s Opavou a Ostravicí. Jeho přednáška s projekcí fotografií i následná diskuse účastníky obohatila a dobře naladila na oběd, který se podával v naší v jídelně. Odpolední část se nesla v duchu literárních reflexí železnice. Divadelní a filmový herec Přemysl Bureš četl z textů spisovatele Jaroslava Rudiše o dráze a lidech železničních. Do jeho čtení pak vstoupil náš kolega z Jazykového gymnázia Pavla Tigrida Jiří Hruška, který si pro milovníky železnic připravil malé literární soirée Koleje, koleje, baba tě poleje! - objevný a inspirativní workshop na téma ostře sledovaných nádraží.
Ve středu jsme pokračovali ve spanilé jízdě ze zastávky MINIKINO, filmovou projekcí snímku Alois Nebel, jedinečnou a úspěšnou adaptací stejnojmenného komiksu Jaroslava Rudiše a Jaromíra 99, oceněnou Evropskou filmovou cenou pro nejlepší animovaný film. Poté se konferenčníci rozdělili do dvou skupin a každá po své trati vyrazila do dvou různých zastávek, kde je očekával další program. Jedni skončili ve stanici OSTRAVSKÉ MUZEUM a druzí ve stanici FIDUCIA. V obou je čekal workshop Dobytčák jako symbol 20. století? zaměřený na zneužití železnice v dějinách, který vedli Jiří Sovadina a Petr Šimíček. Po obědovém oddechu jsme nakonec všichni dorazili do cílové stanice OSTRAVA HLAVNÍ NÁDRAŽÍ. V jejím okolí čekala na studentské týmy pátrací uliční hra v architektonicky unikátním městském prostoru Přívozu. Odstartovali jsme ji na Náměstí Sv. Čecha před kostelem a během hodiny a půl účastníci hledali odpovědi na otázky z pátracích brožur, které připravili naši dějepravci a nedávno vyšly tiskem jako jedna z aktivit Okrašlovacího spolku Za krásnou Ostravu.
Po vyhodnocení odpovědí a dojemném loučení jsme naši společnou jízdu uzavřeli a těšíme se již teď na nové téma, nové studenty, nová místa v příštím roce :)